4. podstawowe elementy ludzkiej kultury
_ ___ ____ _____ ______ ________ __________ ____________
Religia i nauka to dwa bardzo istotne elementy ludzkiej kultury. Bardzo istotne - bo ściśle wiążące się z ludzkim dążeniem do prawdy, do budowania swojego życia na prawdzie a w konsekwencji do świadectwa i służenia prawdzie. To co napiszę jest ważne, właściwie najważniejsze, otóż :
- w NAUCE chodzi o "prawdę ontologiczną": JAK JEST ? ;
- w RELIGII o "prawdę egzystencjalną": JAK BYĆ ?
Obydwie te prawdy (o ile w ogóle można je od siebie oddzielać) pozostają ze sobą w głębokiej relacji. Jedna bez drugiej byłaby zawieszona w próżni. Jedna bez drugiej istnieć nie mogą.
5. biblijna kosmogonia *(2) - GENESIS *(3)
_ ___ ____ _____ ______ ________ __________ ____________
W rozdziale pierwszym Księgi Rodzaju (Genesis) przedstawiona jest religijna wizja narodzin, powstawania wszechświata. Ideą kosmologii biblijnej jest ukazanie ludziom istotnych prawd natury religijnej, chodzi o to, ze kosmos i żywe istoty zostały stworzone przez Boga, panującego nad czasem, różnego od świata materii i antymaterii, jedynego (!), Boga jako osoby (!).
wyjaśniam : Bóg co stworzył było „dobre”
Wszystkie rzeczy stworzone były dobre, lecz ciała niebieskie, zwierzęta, rośliny nie przestają być stworzeniami: nie należało ich wielbić. Biblijny redaktor chciał nade wszystko ustrzec Izraelitów, otoczonych przez wrogie ludy przed idolatrią *(4) i politeizmem. Zamierzał także wpoić im zasadę świętego odpoczynku siódmego dnia, odpoczynku szabatowego, podając za wzór działania i odpoczynek Stwórcy. Z tym zamiarem rozkłada pomiędzy dni tygodnia kolejne etapy stworzenia „nieba i ziemi”, czyli wedle hebrajskiej tradycji wszystkiego, co istnieje, całego świata.
Biblijna kosmogonia w swym literackim i artystycznym wymiarze trzyma się porządku systematycznego, a nie ściśle chronologicznego; nie przykłada też wagi do czasu trwania etapów stworzenia, wyznaczając im jednakowe ramy. Ta precyzyjna i zwięzła opowieść, o zaskakująco symetrycznej konstrukcji, prowadzi nas przez sześć dni stworzenia do momentu kulminacyjnego — pojawienia się człowieka.
_ __ ___ ____
mens [myśl]
_ __ ___ ____ _____ ______
(...)
Witaj dniu pierwszy
początku światłości,
dniu najszczęśliwszy
zwycięstwa nad nocą,
ten dzień ogłasza
Twoją Obietnicę
triumfu Życia
nad rozpaczą nocy
_ __ ___ ____ _____ ______ ___________ ____________[c.d.n.] ...cum Deo !
wyjaśnienie terminologii
*(2) Kosmogonia, z gr. κόσμος, kósmos (wszechświat, także ład, porządek) oraz gónos (pochodzenie) – mitologiczne lub religijne wyobrażenie o pochodzeniu świata – opowieść danej kultury o własnych korzeniach, jej mit o stworzeniu.
Kosmologia (z gr. kósmos - wszechświat oraz lógos - słowo, nauka) może być definiowana w najszerszym znaczeniu jako nauka (w sensie wiedzy nie tylko w rozumieniu współczesnej nauki) o kosmosie. Jest wynikiem poszukiwania odpowiedzi na pytanie o pochodzenie, ewolucję i strukturę Wszechświata.
*(3) Genesis łac., Księga Rodzaju, pierwsza księga biblijnego Pięcioksięgu (por. Pentateuch; Exodus; Leviticus; Numeri; Deutoronomium).
*(4) Idolatria, bałwochwalstwo (gr. eidolon - obraz lub posąg, latreia - kult) - grzech w religiach abrahamowych polegający na oddawaniu czci przedmiotom i ludziom jako bóstwu.
W chrześcijaństwie bałwochwalstwo obejmuje wszelkie formy otaczania czcią, poświęcania uwagi przedmiotom kultu a także ludziom-idolom. Bałwochwalstwem jest poświęcanie nadmiernej uwagi czemukolwiek i komukolwiek, co ograbia chrześcijanina z czasu jaki powinien poświęcić na oddawanie czci Bogu.
|