1. zgoda czy niezgoda między religią a psychologią
_ __ ___ ____ _____ ______ _______ ________ _____________
Nie istnieją prawdziwe sprzeczności pomiędzy założeniami zdrowej religii i zasadami zdrowej psychologii. Pojawiają się one niekiedy tylko pozornie, zwykle w rezultacie nieporozumienia. Zdrowa religia i zdrowa psychologia wspomagają się i wzbogacają nawzajem. Nie powinniśmy, a w istocie rzeczy nie możemy ich oddzielać, lecz łączyć ; traktować je nie jako wykluczające się nawzajem, lecz jako uzupełniające.
Psychologia i religia powinny się nawzajem stymulować. Psychologia może nam wyjaśniać naukę Chrystusa (nie tylko teologia), wpływając na pogłębienie naszego własnego rozwoju duchowego, a przesłanie Chrystusa może motywować i umacniać dobre ludzkie zachowania. Ewangelia Chrystusa nadaje życiu inny wymiar, przekraczający wymiar ludzki, na którym jednakże opiera się Dobra Nowina.
2. Chrystus – mistrz w dziedzinie psychologii
_ __ ___ ____ _____ ______ _______ _____________
Po lekturze Ewangelii jeden fakt jest znaczący. Otóż Chrystus jest mistrzem w dziedzinie psychologii ; powiedział nam wszystko na ten temat już dawno temu. Dobrze rozumie człowieka w jego ludzkiej sytuacji. Im dłużej czytam Ewangelię, tym więcej dynamizmów psychologicznych w niej dostrzegam.
Psychologia jako nauka o ludzkim zachowaniu, z całym bogactwem jej poglądów, pomaga nam w odkrywaniu i analizie znaczenia i głębi przesłania Jezusa. Poprzez swoje nauczanie uwzględniające obie płaszczyzny, emocjonalną i duchową, Chrystus ukazuje nam, ze są one nierozłączne.
Oddzielając sferę ludzką od duchowej, nie jesteśmy w stanie ujrzeć człowieka w jego pełni. To właśnie w Ewangeliach Jezus z Nazaretu spotyka ludzi z ich słabościami, takich, jakimi są, i podnosi ich z upadków. Łączy ich ludzki i duchowy wymiar. Czyni ich jednością. Innymi słowy – leczy. Przyjrzyjmy się szczególnie paralitykowi, Marii Magdalenie lub Samarytance przy studni. → [c.d.n.]
◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊
Franz Hübner ¤ ANTYSTRESOL
_ __ ___ ____ _____ ______
□ § 14 : USTALIĆ PRIORYTETY
Zwłaszcza kiedy ktoś miewa skłonność do rozmieniania się na drobne lub łapania jednocześnie kilku srok za ogon, powinien nauczyć się drogi małych kroków. Bardziej efektywne jest skoncentrowanie się na jednej rzeczy n iż załatwianie dwóch, trzech spraw jednocześnie.
◊
Jakie istotne rzeczy trzeba dziś załatwić? Kiedy już postanowisz, co jest ważne, łatwiej ci będzie wszystko ogarnąć i zająć się jedną sprawą po drugiej. Krok po kroku ...
_ __ ___ ____ _____ ______ ____________ _______________ ...cum Deo !
|