3. racjonalizacja wymierzania sobie kary
_ __ ___ ____ _____ ______ _______ ________
Obserwujemy czasami takie wymierzanie sobie kary z powodu rozpadu małżeństwa, śmierci kogoś ukochanego, utraty pracy, czy też rozczarowania; albo też wtedy, gdy rozmyślnie rani się kogoś, jest się złośliwym lub mściwym. W takich wypadkach strona winna niepotrzebnie torturuje się za swoje wady i błędy. Świadomie lub nieświadomie, ludzie zadają sobie rany, by własnoręcznie wymierzać sobie karę.
Czasami jest tak, iż ludzie potrafią wytrwale być nieuprzejmi dla innych, by udowodnić, ze naprawdę są źli (a nie są) – odpychają ich w ten sposób od siebie, czym dowodzą, ze takimi są. Przez pewien czas sam pozwalałem, aby mnie krzywdzono, traktując to jako formę zasłużonej kary. To nie było dobre i nie tędy droga. Podam jeszcze inny częsty przykład; otóż „jakaś” żona zezwala mężowi na znęcanie się nad nią: „Zrobiłam źle, nie jestem dobra i zasługuję na karę” – oto racjonalizacja takiego postępowania.
Nic bardziej nie podkopuje obrazu własnej osoby i poczucia wartości, niż ostre ataki wynikające z nie rozwiązanego problemu poczucia winy. Jest niezwykle istotne, by mieć kontakt z subtelnym, ukrytym poczuciem winy i wydobywać je na powierzchnię – inaczej będzie ono dezorganizować nasze życie. Wyparte poczucie winy będzie nas prześladować w innej formie: niepokoju, lęku, depresji, rozdrażnienia lub w postaci licznych zaburzeń psychofizycznych. [c.d.n.]
◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊
Franz Hübner ¤ ANTYSTRESOL
_ __ ___ ____ _____ ______
□ § 26 : DASZ RADĘ
Weźmy na przykład wyzwanie, przed którym akurat stoisz. Jeśli w myślach prześledzisz całą sytuację oraz swoje ewentualne reakcje, nastawisz się wówczas na odpowiednie rozwiązanie tego zadania. Przećwicz wszystkie możliwe wzorce swoich zachowań, aż znajdziesz taki, z którego będziesz zadowolony.
◊
Uświadomienia sobie, ze można sobie poradzić – mimo ewentualnego związanego z tym strachu – umacnia naszą pewność siebie.
_ __ ___ ____ _____ ______ ____________ _______________ ...cum Deo !
|