4. Negacja potrzeby afirmacji. Patologia ?
Jestem przerażony, gdy słyszę ludzi, którzy mówią, ze nie potrzebują aprobaty, lub czynią lekceważące uwagi typu: „To dobre dla dzieci”. Wiele osób nigdy nie otrzymało w swoich rodzinach tej tak zwanej dziecięcej rzeczy. Zaprzeczać takiej potrzebie to zaprzeczać swojemu człowieczeństwu. Jest to tak samo bezsensowne jak zaprzeczanie pragnieniu lub głodowi. Jeśli ktoś zaprzecza posiadaniu potrzeb seksualnych, możemy powiedzieć, ze albo jest oziębły seksualnie albo znerwicowany. Osoba, która neguje potrzebę aprobaty, jest albo nieszczera, albo bardzo oziębła, nie zna samej siebie. Życie dla takiej osoby może być patologiczne.
Czasami nasza przeszłość albo wypaczone pojęcia religijne nakazywały tłumić takie potrzeby jako niegodne porządnego człowieka, pragnienie afirmacji zaś miałoby być wyrazem egocentryzmu i zarozumialstwa. Jest to całkowicie dehumanizujące podejście do życia, którego wielu z nas się nauczyło, ja także. Chrześcijaństwo, rozumiane właściwie, powinno nas uczłowieczać i pomagać nam w rozpoznawaniu pragnień i uczuć, podsuwać nam godne środki do ich zaspokajania.
Pismo Święte nakazuje, abyśmy się modlili i składali dzięki Bogu. Bóg otwarcie aprobuje chwałę i uznanie, które otrzymuje od Abla, Mojżesza, Dawida, Jana Chrzciciela i Jezusa. Jezus nieustannie afirmuje różne osoby, takie jak na przykład jawnogrzesznica, które POTRZEBUJĄ WIEDZIEĆ, ze są dobrymi ludźmi. Jezus dostrzega ludzką potrzebę aprobaty i stara się ją zaspokoić. Znów przytoczę ową piękną sentencję i prawdę, ze Jezus był bardziej ludzki niż ludzie. [c.d.n.]
_ __ ___ ____ _____ ______
Znaczenie pojęć pokrewnych afirmacji
♦ Szczęście - sytuacja zupełnego zaspokojenia podstawowych pragnień jednostki, homeostaza
• stan zupełnej satysfakcji,
• stan intensywnej radości.
♦ Zadowolenie z życia – uczucie bilansujące nasz stosunek do życia , którego człowiek doznaje, uświadamiając sobie swe szczęście.
♦ Afirmacja życia – potwierdzenie , aprobowanie , pozytywny stosunek do życia.
♦ Optymizm – pogląd na świat lub postawa życiowa przejawiająca się w skłonności do dostrzegania w każdym zjawisku ich stron pozytywnych.
Entuzjazm – zapał, uniesienie, uwielbienie, zachwyt.
♦ Humor – specyficzna forma emocji radości, związanej ze śmiechem, prowokowane przez bodźce komiczne, a wymagającej od podmiotu trafnego rozpoznawania znaczeń i własności tych bodźców.
○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○
mens cordis ▪ myśl serca ▪ mens cordis ▪ myśl serca ▪ mens cordis
myśl serca ▪ mens cordis ▪ myśl serca ▪ mens cordis ▪ myśl serca
○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○
41 ○●○ Zazdrość jest najpoważniejszą chorobą naszych czasów.
42 ○●○ Wspólnota dusz, … i już.
43 ○●○ W życiu człowieczym na wszystko nie jest za późno. Za późno jest tylko na śmierć.
_ __ ___ ____ _____ ______ ____________ _______________ ...cum Deo !
|